Seminář Žij svou lateralitu

Nejbližší seminář: 7. – 10.9.2023

Testování laterality nabízím v současné době pouze v rámci vícedenního semináře. Seminář má stejný název, jako tento web, tedy Žij svou lateralitu. Hlavní náplní semináře je tedy právě testování laterality, kromě toho se ale můžete těšit i na další podpůrné aktivity.

Seminář Žij svou lateralitu je určen pro Vás, když…

 • Chcete zjistit, zdali jste leváci, nebo praváci
 • Jste se našli v příznacích skrytých leváků
 • Víte, že jste přeučení leváci
 • Vás zajímají principy laterality kvůli Vašim dětem
 • Pracujete s dospělými (fyzioterapeuti, maséři…) nebo dětmi (pedagogové, průvodci ve školkách…)

Proč nestačí nechat si udělat klasický test laterality?

Bohužel konvenčně používané testy laterality nemusí být vždy spolehlivé. Proč tomu tak je? To detailně vysvětluji v tomto článku. Základní problémy jsou ale následující…

Konvenční testy laterality nemusí fungovat, protože:

 • Trvají příliš krátce
 • Některé úkoly jsou založeny na činnostech, které testovaný může dělat určitým způsobem na základě napodobování svého okolí
 • Součástí testování jsou testy dominantního oka a ucha (ty se s dominantní stranou těla shodují pouze u asi 60% osob)
 • Testování může být nejednoznačně vyhodnoceno (například spíše levák, nevyhraněná lateralita…)

Proč je testování laterality metodou vyvinutou Karlem Grunickem výrazně spolehlivější?

 • Testování je založeno na reakcích těla, jde více do hloubky
 • Při testování se nepoužívají žádné konkrétní předměty
 • Testování trvá mnohem déle
 • Při testování je zásadní subjektivní dojem testovaného
 • Výsledkem testování může být pravák nebo levák, při nejasném výsledku nevyhodnocujeme jako „něco mezi“ a podobně

Proč je testování laterality pouze v rámci vícedenní akce? Proč neděláme také individuální testování laterality, které by nezabralo tolik času?

Individuální testování laterality v současné době vůbec nenabízím. Ač chápu, že pro mnoho lidí by bylo zejména z časových důvodů vhodnější jít nechat se otestovat individuálně a během několika hodin mít jasno, existuje hned několik důvodů, proč takový koncept testování není vhodný a proč lépe funguje testování v rámci vícedenního semináře.

Aby testování laterality mohlo dobře proběhnout, je třeba se zklidnit a uvolnit z běžného denního tempa a plně se naladit na téma laterality. Případné přepólování je velmi zásadní zásah do těla. Aby v těle mohlo přepólování dobře proběhnout, je nutné tuto změnu skutečně přijmout, což se lépe děje právě během několikadenní akce. Zároveň se mohou během testování laterality a procesu přepólování objevovat některé náročné emoce nebo témata z minulosti. Tyto situace je vhodnější projít v bezpečném prostředí semináře. Pokud Vás téma laterality oslovilo a máte pocit, že žijete v nesprávné lateralitě, věřím, že si na seminář s testováním laterality dokážete najít čas.

Co je základním obsahem semináře?

 • Testy laterality
 • Podrobné informace o přepólování na správnou lateralitu
 • Cvičení s lateralitou a mužsko/ženskou polaritou
 • Sdílecí skupina
 • Podpůrná fyzická cvičení a další aktivity

Jsou na seminář nějaká omezení?

 • Na seminář můžete přihlásit pouze sami sebe. Nedoporučuji s sebou brát partnera/partnerku nebo kamaráda/kamarádku jen proto, abyste na akci někoho znali a necítili jste se špatně mezi cizími lidmi. Vězte, že všichni účastníci budou na začátku akce ve stejné situaci.
 • Seminář rozhodně není vhodným dárkem pro Vaše blízké, u kterých máte například podezření, že patří mezi skryté leváky. Nikoho prosím k účasti na akci nenuťte.
 • Seminář je určen pro účastníky ve věku od 18 let.
 • Seminář lze absolvovat pouze pokud nemáte žádná zdravotní omezení, která by Vás na akci mohla omezovat (pokud si nejste jisti, napište mi).

Praktické informace:

Datum: 7. – 10.9.2023

Místo: Wonder full life centrum, Teplice nad Metují

Časový harmonogram:

Seminář začíná ve čtvrtek v 17 hodin příjezdem, registrací a ubytováním. Následuje večeře a večerní část programu do asi 21 hodin. Další dny probíhá program od 8 hodin do 21 hodin s pauzami na snídani, oběd a večeři. Po obědě následuje pauza na odpočinek nebo pobyt v přírodě. Program končí nedělním obědem asi ve 14 hodin.

Program:

Hlavní náplní semináře je testování laterality, kromě toho se ale můžete těšit i na další podpůrné aktivity. Samotné testy laterality pak zpravidla probíhají v náhodných dvojicích mezi účastníky semináře pod mým dohledem. Všechny součásti programu jsou zcela dobrovolné a případným omezením ze strany účastníků se obvykle lze přizpůsobit.

Místo, ubytování:

Akce proběhne v nádherném Wonder full life centru na polosamotě v Teplici nad Metují. Ubytování bude ve vícelůžkových pokojích, přičemž se budeme snažit Vás do pokojů rozmístit dle Vašich preferencí tak, abyste se všichni cítili dobře. V případě naplnění kapacity pokojů je též možné ubytování ve vlastním spacáku v meditační místnosti, kde bude probíhat program.

Strava:

Na akci bude zajištěno jídlo třikrát denně. Strava na akci bude veganská, bez cukru a bílé mouky, volitelně bude možná i bezlepková strava. Pokud to bude možné, budeme se snažit vyhovět Vašim jakýmkoliv dalším dietním omezením.

Další informace:

Abyste se na akci mohli věnovat sami sobě a mohli jste se plně ponořit do programu, doporučuji si zajistit, aby Vás v průběhu akce nikdo nutně nepotřeboval. V místě konání akce nebude záměrně k dispozici wifi a zároveň výrazně doporučuji mít po celou dobu akce vypnutý mobilní telefon. V případě nutnosti samozřejmě můžete během akce například zavolat domů, telefonujte ale prosím mimo hlavní budovu, kde bude akce probíhat.

Cena akce:

8000 Kč, z toho záloha 4000 Kč před akcí

Součástí ceny akce je ubytování, strava a program probíhající od čtvrtka večer do neděle poledne.

Akreditace:

Seminář nemá akreditaci MŠMT, nenabízím ani žádný certifikát o absolvování akce. Cílem akce je získání osobních zkušeností.

Přihlašování:

Přihlašování na seminář bude otevřeno v průběhu června 2023. Chcete mít přednostní možnost přihlásit se na seminář? Přihlaste se k odběru novinek a já Vás informuji o otevření přihlášek na akci a umožním Vám přednostní přihlášení.