Seminář Žij svou lateralitu

Nejbližší seminář: 18.-20.10.2024, Praha

přihlašování je otevřeno

Praktické informace k nejbližší akci

Testování laterality nabízím v současné době pouze v rámci vícedenního semináře. Seminář má stejný název, jako tento web, tedy Žij svou lateralitu. Hlavní náplní semináře je tedy právě testování laterality, kromě toho se ale můžete těšit i na další podpůrné aktivity.

Seminář Žij svou lateralitu je určen pro Vás, když…

 • Chcete zjistit, zdali jste leváci, nebo praváci
 • Jste se našli v příznacích skrytých leváků
 • Víte, že jste přeučení leváci, chcete začít fungovat více jako leváci
 • Vás zajímají principy laterality kvůli Vašim dětem
 • Pracujete s dospělými (fyzioterapeuti, maséři…) nebo dětmi (pedagogové, průvodci ve školkách…)

Ze zkušeností účastníků (a jejich nejbližších)

„…Kromě toho, že jsem si neochotně po kurzu musela přiznat, že se mě skryté leváctví týká, jsem zjistila i vše potřebné pro podporu své malé dcery…“

„…Jako nejvetší přínos vnímám to, že se v klidu a v bezpečném prostředí naučíte poslouchat a vnímat své tělo…“

P., skrytá levačka

„…Ne, že by bylo najednou všechno dobré, ale jako by našel nějakou cestu k sobě, kterou se mu dříve objevit nepodařilo. Lépe vnímá, jak se cítí a co potřebuje, což je základem proto, aby mohl měnit věci k lepšímu…“

Partnerka skrytého leváka, který se zúčastnil semináře

„…já jsem si musela přiznat, že opravdu jsem skrytá levačka a najednou mi to celé dávalo smysl a hlavně… ten POCIT! Cítila jsem ohromnou vnitřní sílu už jen díky tomu uvědomění a také samozřejmě z upřednostňování levé ruky při běžných úkonech. Sílu, kterou jako levačka dělající vše pravou jsem nikdy neměla a můj život dle toho vypadal…“

M., skrytá levačka

„…Jsem člověk analytický a věřil jsem, že jsem pravák, nikdy by mi nenapadlo že bych mohl být levák…“

„…Ani jsem nevěděl, že jsem žil ve vnitřním napětí, ale cítím nějakou úlevu…“

„…Prostě je teď všechno nějak jednodušší…“

C., skrytý levák

Proč nestačí nechat si udělat klasický test laterality?

Bohužel konvenčně používané testy laterality nemusí být vždy spolehlivé. Proč tomu tak je? To detailně vysvětluji v tomto článku. Základní problémy jsou ale následující…

Konvenční testy laterality nemusí fungovat, protože:

 • Trvají příliš krátce
 • Některé úkoly jsou založeny na činnostech, které testovaný může dělat určitým způsobem na základě napodobování svého okolí
 • Součástí testování jsou testy dominantního oka a ucha (ty se s dominantní stranou těla shodují pouze u asi 60% osob)
 • Testování může být nejednoznačně vyhodnoceno (například spíše levák, nevyhraněná lateralita…)

Proč je testování laterality metodou vyvinutou Karlem Grunickem výrazně spolehlivější?

 • Testování je založeno na reakcích těla, jde více do hloubky
 • Při testování se nepoužívají žádné konkrétní předměty
 • Testování trvá mnohem déle
 • Při testování je zásadní subjektivní dojem testovaného
 • Výsledkem testování může být pravák nebo levák, při nejasném výsledku nevyhodnocujeme jako „něco mezi“ a podobně

Proč je testování laterality pouze v rámci vícedenní akce? Proč neděláme také individuální testování laterality, které by nezabralo tolik času?

Individuální testování laterality v současné době vůbec nenabízím. Ač chápu, že pro mnoho lidí by bylo zejména z časových důvodů vhodnější jít nechat se otestovat individuálně a během několika hodin mít jasno, existuje hned několik důvodů, proč takový koncept testování není vhodný a proč lépe funguje testování v rámci vícedenního semináře.

Aby testování laterality mohlo dobře proběhnout, je třeba se zklidnit a uvolnit z běžného denního tempa a plně se naladit na téma laterality. Případné přepólování je velmi zásadní zásah do těla. Aby v těle mohlo přepólování dobře proběhnout, je nutné tuto změnu skutečně přijmout, což se lépe děje právě během několikadenní akce. Zároveň se mohou během testování laterality a procesu přepólování objevovat některé náročné emoce nebo témata z minulosti. Tyto situace je vhodnější projít v bezpečném prostředí semináře. Pokud Vás téma laterality oslovilo a máte pocit, že žijete v nesprávné lateralitě, věřím, že si na seminář s testováním laterality dokážete najít čas.

Co je základním obsahem semináře?

 • Testy laterality
 • Podrobné informace o přepólování na správnou lateralitu
 • Cvičení s lateralitou a mužsko/ženskou polaritou
 • Sdílecí skupina
 • Podpůrná fyzická cvičení a další aktivity

Jsou na seminář nějaká omezení?

 • Na seminář prosím přihlašujte pouze sami sebe a dobrovolně. Nedoporučuji s sebou brát partnera/partnerku nebo kamaráda/kamarádku jen proto, abyste na akci někoho znali a necítili jste se špatně mezi cizími lidmi. Vězte, že všichni účastníci budou na začátku akce ve stejné situaci.
 • Seminář rozhodně není vhodným dárkem pro Vaše blízké, u kterých máte například podezření, že patří mezi skryté leváky. Nikoho prosím k účasti na akci nenuťte. Cílem je, aby na akci byli všichni účastníci na základě vlastní chuti téma laterality řešit.
 • Seminář je určen pro účastníky ve věku od 18 let.
 • Seminář lze absolvovat pouze pokud nemáte žádná zdravotní omezení, která by Vás na akci mohla omezovat (pokud si nejste jisti, napište mi).

Kdo seminář vede

Jan Kodad, levák

 • Zabývá se lateralitou
 • Vede hlavní program: testování laterality, informace o přepólování
Míša

Michaela LaLoba Burdová, pravačka

 • Terapeutka, koučka (její stránky tady)
 • Vede doprovodný program
 • Figurantka pro ukázku, jak fungují skuteční praváci

Praktické informace:

 

Datum a místo konání:

18.10.2024 – 20.10.2024, Ateliér Tržiště, Tržiště 519/22, Praha 1.

Časový harmonogram:

Akce bude probíhat v pátek od 13 do 18 hodin, v sobotu pak od 10 do 18 hodin s pauzou na oběd a v neděli od 10 do asi 16 hodin s pauzou na oběd. Na tak krátký čas toho bude opravdu hodně, ale i tak se nám možná podaří skončit o něco dříve.

Program:

Hlavní náplní semináře je testování laterality, kromě toho se ale můžete těšit i na další podpůrné aktivity. Samotné testy laterality pak zpravidla probíhají v náhodných dvojicích mezi účastníky semináře pod mým dohledem. Všechny součásti programu jsou zcela dobrovolné a případným omezením ze strany účastníků se obvykle lze přizpůsobit.

Další informace:

Cílem této akce je udělat testování laterality dostupnější i pro ty, kteří by si jej buď nemohli dovolit kvůli vysoké ceně nebo by nemohli odjet pryč na vícedenní akci. Tento seminář se proto koná v Praze a jeho součástí je pouze denní program bez ubytování a stravy.

Abyste se na akci mohli věnovat sami sobě a mohli jste se plně ponořit do programu, doporučuji si zajistit, aby Vás v průběhu akce nikdo nutně nepotřeboval. V průběhu konání programu bude třeba mít vypnutý mobilní telefon.

Cena:

3800 Kč, z toho záloha 2000 Kč před akcí.

Součástí ceny akce je program s testováním laterality, součástí ceny akce není ubytování a strava v průběhu akce.

Akreditace:

Seminář nemá akreditaci MŠMT, nenabízím ani žádný certifikát o absolvování akce. Cílem akce je získání osobních zkušeností.